Filumbes
Για να μπορεσετε να διαβασετε και να απαντησετε στα θεματα φορουμ του Filumbes θα πρεπει να συνδεθειτε.

Αν δεν διαθετετε κωδικο πρεπει να κανετε εγγραφη.
Η εγγραφη ειναι δωρεαν.
Καλως ηρθατε στην παρεα μας.
Filumbes
Για να μπορεσετε να διαβασετε και να απαντησετε στα θεματα φορουμ του Filumbes θα πρεπει να συνδεθειτε.

Αν δεν διαθετετε κωδικο πρεπει να κανετε εγγραφη.
Η εγγραφη ειναι δωρεαν.
Καλως ηρθατε στην παρεα μας.
Filumbes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Filumbes

Γενικο
 
Αρχικη σελιδαΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Σας βγαζουν τα παιδια σας εξω απο τα ρουχα σας?
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΤετ Ιαν 08 2014, 17:42 από stalitsa

» ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ... ΠΟΙΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ...
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 19 2013, 17:50 από stalitsa

» Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ..........
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 20 2012, 11:17 από Φιλουμπιτσα

» ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΔΝΤ.........
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 20 2012, 11:08 από Φιλουμπιτσα

» ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΤετ Σεπ 19 2012, 10:19 από Φιλουμπιτσα

» Παμε για υπνο?
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΤρι Σεπ 18 2012, 22:03 από Φιλουμπιτσα

» Καλημεραααααααααααααα
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΚυρ Σεπ 16 2012, 12:41 από Φιλουμπιτσα

» επανασυνδεση!!!
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΣαβ Ιουν 02 2012, 07:21 από ismeni

» Μπομπονιέρες και άλλα!!!!
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΤετ Μάης 30 2012, 16:56 από riana-gr

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ

 

 ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
αγγελικα
σουπερρρρρρρρρρρρρρρρ
σουπερρρρρρρρρρρρρρρρ
αγγελικα


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : αθηνα

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 11 2010, 13:23

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ. ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΖΕΙΣ.
Θα σας πω μια ιστορια.
Κάποτε έγινε ένας αγώνας βατράχων. Στόχος, να ανέβουν στην ψηλότερη
κορυφή ενός πύργου. Πολλοί άνθρωποι μαζεύτηκαν να τους υποστηρίξουν. Ο
αγώνας άρχισε.

Στην πραγματικότητα, ο κόσμος δεν πίστευε ότι ήταν
εφικτό να ανέβουν οι βάτραχοι στην κορυφή του πύργου και το μόνο που
άκουγες ήταν :

"Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν..."

Οι
βάτραχοι άρχισαν να αμφιβάλλουν για τους εαυτούς τους. Ο κόσμος
συνέχιζε:

"Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν..."

Και οι
βάτραχοι, ο ένας μετά τον άλλο, παραδέχονταν την ήττα τους, εκτός από
έναν, που συνέχισε να σκαρφαλώνει.

Στο τέλος, μόνο αυτός, και
μετά από τρομερή προσπάθεια, κατόρθωσε να φθάσει στην κορυφή.

Ένας
από τους χαμένους βατράχους, πλησίασε να τον ρωτήσει πώς τα κατάφερε να
ανέβει στην κορυφή.

Τότε συνειδητοποίησε ότι... ήταν κουφός!!!

----------------

Ποτέ
μην ακούτε ανθρώπους που έχουν την κακή συνήθεια να είναι αρνητικοί,
γιατί σας κλέβουν τις μεγαλύτερες λαχτάρες και πόθους της καρδιάς σας.

Πάντοτε
να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου την δύναμη της φράσης: "Σκέψου θετικά!".
ΘΕΤΙΚΑ!

Συμπέρασμα:

Πάντα να κάνεις τον κουφό /-ή
απέναντι σε όσους σου λένε ότι δεν μπορείς να πετύχεις τους στόχους σου ή
να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου.

Καντε θετικες σκεψεις! Οταν αναλωνομαστε σε ο,τιδήποτε μη δημιουργικο, μας φθειρει. Και μη δημιουργικο ειναι και οι αρνητικες σκεψεις, η απογοητευση, η παραιτηση, η τεμπελια, η ζηλεια, η τσιγκουνια, ο υλισμος. Νιωστε ομορφα σε οτιδηποτε κανετε και ξεκινηστε το παντα με θετικη σκεψη. Χωρις ΔΕΝ. Γιατι αν υπαρχουν ολ' αυτα, τοτε το τιμημα θα πληρωθει απ το θησαυροφυλάκιο της καρδιας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manou
Admin
Admin
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 571
Ημερομηνία εγγραφής : 24/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 11 2010, 15:01

Η δύναμη της θετικής σκέψης!
PATHFINDER


"Νιώθετε συχνά να σας καταβάλλουν αρνητικές σκέψεις, αισθάνεστε πως οι δυνάμεις σας δεν είναι αρκετές και ότι η ζωή σας σας ξεπερνάει. Με τη δύναμη της θετικής σκέψης, η αυτοπεποίθησή σας θα είναι ακλόνητη και όλα θα μοιάζουν ευκολότερα …"
Περισσότερο από 50 χρόνια πριν, ένα μικρό βιβλίο με τίτλο «Η δύναμη της Θετικής Σκέψης» κατάφερε να συναρπάσει τον κόσμο. Το βιβλίο ήταν ένα εκπληκτικό κράμα ψυχολογικών αναλύσεων και θρησκευτικών αρχών εφαρμοσμένων στα προβλήματα της καθημερινής ζωής.

Το βιβλίο, συγγραφέας του οποίου είναι ο Dr. Normal Vincent Peale, βρίσκεται στο τυπογραφείο για να επανεκδοθεί σύντομα. Το περιεχόμενό του φέρει μια απίστευτη σοφία, μια ποιότητα που έχει τη δύναμη να αποτελέσει κίνητρο για τους αναγνώστες του.

Η σημαντικότερη αρχή που διαφαίνεται στο βιβλίο είναι η πίστη στον ίδιο μας τον εαυτό. Το μυστικό, όπως είπε ο Dr. Peale πριν από 50 χρόνια, είναι να «γεμίζουμε το μυαλό μας με σκέψεις πίστης, αυτοπεποίθησης και ασφάλειας. Αυτές έχουν τη δύναμη να εξωστρακίσουν κάθε σκέψη αμφιβολίας, φόβου ή έλλειψης αυτοπεποίθησης.» Δήλωση που έγινε πριν από περίπου μισό αιώνα αλλά είναι πάντα διαχρονική.

Ας δούμε μερικούς από τους τρόπους που ο ίδιος προτείνει για να τονώσει κάποιος την αυτοπεποίθησή του.

1. Διαμορφώστε και εντυπώστε στο μυαλό σας μια ανεξίτηλη εικόνα του εαυτού σας ως ένα πετυχημένο άτομο. Κρατήστε ισχυρή αυτήν την εικόνα μέσα μας, τόσο που να μην της επιτρέπετε καν να ξεθωριάσει. Με τον καιρό, αυτή η εικόνα θα εξελιχθεί μέσα σας και οι λεπτομέρειές της θα τονωθούν. Δεν πρέπει ποτέ να αμφισβητήσετε την πραγματικότητα αυτής της πνευματικής εικόνας γιατί αυτό θα είναι επικίνδυνο. Το μυαλό σας θα προσπαθήσει επίσης να συμπληρώσει τα κενά σε αυτό που αρχικά είχε φανταστεί. Πάντα να έχετε στο μυαλό σας την επιτυχία ανεξάρτητα από το πόσο άσχημα φαίνεται να είναι τα πράγματα στο παρόν.

2. Κάθε φορά που εισβάλλει στο μυαλό σας μια αρνητική σκέψη που αφορά τις προσωπικές σας δυνάμεις, εσκεμμένα σκεφτείτε κάτι πολύ θετικό για να την εξουδετερώσετε.

3. Μην χτίζετε με τη φαντασία σας εμπόδια. Αντίθετα, προσπαθήστε να ελαχιστοποιήσετε κάθε πιθανό εμπόδιο. Οι δυσκολίες πρέπει να μελετώνται και να αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά μέχρι να εξαλειφθούν, χωρίς να τους δίνεται μεγαλύτερη δύναμη από αυτή που πραγματικά έχουν. Πολλές φορές ο φόβος διογκώνει τις δυσκολίες «κρύβοντας» την αληθινή διάστασή τους.

4. Αυτή πρέπει να είναι και η πιο έξυπνη συμβουλή. Μην εντυπωσιάζεστε υπερβολικά από τους άλλους ανθρώπους ώστε να τους αντιγράφετε. Κανείς δεν μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματικός όσο εσείς στην δική σας ζωή. Μην ξεχνάτε επίσης ότι ανεξάρτητα από το πόσο δυναμικός και επιτυχημένος μπορεί ναι φαίνεται κάποιος, συχνά ίσως έχει την ίδια έλλειψη αυτοπεποίθησης και είναι το ίδιο φοβισμένος με εσάς.

5. Ο Dr. Peale συμβουλεύει επίσης τους αναγνώστες του βιβλίου του να επαναλαμβάνουν πολλές φορές μέσα στην ημέρα την ακόλουθη φράση από τη Βίβλο: «Αν ο Θεός είναι υπέρ μας, ποιος μπορεί να είναι εναντίον μας;»

6. Αποκτήστε αυτογνωσία. Γνωρίστε την προέλευση του αισθήματος κατωτερότητας που μπορεί να έχετε ή των φόβων και ενδοιασμών σας. Είναι πιθανό αυτά τα αρνητικά συναισθήματα για τον εαυτό σας να πηγάζουν από την παιδική σας ηλικία και συχνά χρειάζεται η συμβουλή κάποιου ειδικού για να μας βοηθήσει να καταλάβουμε γιατί νιώθουμε και φερόμαστε με συγκεκριμένο τρόπο.

7. Ακόμα μια συμβουλή του συγγραφέα προέρχεται από το χώρο της θρησκείας, μια και ο ίδιος είναι κληρικός. Όποια και αν είναι τα θρησκευτικά μας πιστεύω, πρέπει να έχουμε την πεποίθηση ότι μέσα από την πίστη μας μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα γιατί η ίδια η πίστη μας ενδυναμώνει.

8. Μια τελευταία σοφή συμβουλή από το βιβλίο του Peale. Κάντε μια ρεαλιστική αξιολόγηση των ικανοτήτων σας και έπειτα αυξήστε τις κατά 10%. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει κανείς εγωιστής. Αντίθετα, πρέπει να πιστεύει στις δυνάμεις του και να δημιουργήσει μέσα του ένα ακλόνητο αίσθημα αυτοσεβασμού.

"Χωρίς αυτοπεποίθηση, που δεν υπερβαίνει τα λογικά όρια, κανείς δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος και επιτυχημένος στη ζωή του," υπογράμμισε σοφά ο Peale.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φιλουμπιτσα
Admin
Admin
Φιλουμπιτσα


Αριθμός μηνυμάτων : 357
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2010
Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 11 2010, 15:49

Ολα ειναι στο μυαλο μας καλα σκεφτομαστε καλα συμβαινουν
ακολουθηστετο ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Icon_cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://filumbes.forumgreek.com
mamaka gogo
το παλαιβει
το παλαιβει
mamaka gogo


Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2010
Ηλικία : 44

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 11 2010, 16:02

θετικη σκεψη ναι αλλα μερικες φορες μας ριχνουν τα γεγονοτα.οπως και να χει εμεις πρεπει να χαμογελαμε και οταν εχουμε την υγεια μας ολα γινονται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αδύναμη




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 29/08/2010

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εναν χρόνο η ζωη μου εχει γινει κολαση   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 29 2010, 20:50

μια ακομη μερα της ζωης μου κυλησε παλι ασκοπα και με μια απογοητευση , να ειναι γεματη πνιγμο απο αδικια που αντιμετωπιζω απο ενα ρεμαλι εναν απανθρωπο ο οποιος εχει εισβαλει στην ζωη μου και μου την ριμαζει καθε μερα ..με παει πισω στην δουλεια μου στην σχολη μου στην σχεση μου σε ολα μου. και πως το καταφερνει αυτο;με το να με ειρωνευεται , να με κακολογει να μου φθειρει την περιουσια μου να διεκδικει δικα μου πραγματα και εγω να πνιγομαι.. πως μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου πωςςςς... να ζησω ηρεμημη πωςςς..ζητω βοηθεια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φιλουμπιτσα
Admin
Admin
Φιλουμπιτσα


Αριθμός μηνυμάτων : 357
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2010
Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 29 2010, 20:56

τι εγεινε μανα μου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://filumbes.forumgreek.com
manou
Admin
Admin
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 571
Ημερομηνία εγγραφής : 24/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 29 2010, 21:05

κοπελα μου τι επαθες?
ειμαστε εδω και οπως μπορουμε θα βοηθησουμε...
αν θες ελα στο τσατ να μιλησουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αδύναμη




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 29/08/2010

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πως να φερθω πως να ηρεμησω   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 29 2010, 23:44

εχετε δικιο δεν ανεφερα πιο συγκεκριμενα το γεγονος,σας ευχαριστω για το εωδιαφερον σας. εδω και ενα χρονο μετακομισα με την σχεση μου . απο τοτε η ζωη μου εχει γινει σκετη ταλαιπωρια απο εναν ανθρωπο στην κυριολεξια ξεμπαρκο στην ζωη μου.. τον γειτονα μου.. πως θα νοιωθατε λοιπον αν ανοιγατε την πορτα του σπιτιου σασ και βλεπατε μια στυβα σκουπισια εξω απο την πορτα σας.. αν βλεπατε το πρωι χαρακωμενο απο γρατσουνιες το αμαξι σας επειδη απλα το βαλατε στη θεση που σας ανοικει στο παρκιν.. αν το αφηνετε εξω τελικα το αμαξι και βαζει τον φιλο το να κολλησει το δικο του αμαξι απο πισω ωστε να τρακλαρει σχεδον ενω ο ιδιος εχει κατακλησει το δικο μας παρκιν και μας χτυπαει τα κουδουνια εξι η ωρα το πρωι για ερωτησεισ για τα κοινοχρηστα.. α\ και τελικα να θελω να απογευγω να παω σπιτι μου γιατι φοβαμαι τι θα συναντησω πια..γιατι..............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manou
Admin
Admin
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 571
Ημερομηνία εγγραφής : 24/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ   ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ I_icon_minitimeΤετ Σεπ 01 2010, 09:40

μην αφηνεις κανεναν να εισβαλει και να καταστρεφει τη ζωη σας...μην το επιτρεπεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Filumbes :: ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ :: ΕΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ Τ' ΑΡΩΜΑ ΣΟΥ... (ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΜΥΣΤΙΚΑ)-
Μετάβαση σε: